Slovácký festival chutí 2023 je tady!

 07. 09. 2023  


Tradiční kulinářské dědictví Slovácka zůstává nedílnou součástí každodenního života na Slovácku. V důsledku moderních kulinářských trendů a vlivu zahraničních kuchyní se však tyto ctěné tradice z domácností postupně vytrácejí a stávají se stále vzácnějšími. Nezřídka se stává, že tradiční jídla jako "fazole po hustu", "bramborový guláš", "oškvarkové krajance" nebo "patenty s pudinkem" jsou nostalgickou vzpomínkou na naše dětství.

Zachovávání a oživování tradic je základem identity Slovácka a my se snažíme o zachování slovácké kuchyně. Kromě sestavování kuchařek tradičních slováckých jídel jsme vytvořili Slovácký festival chutí a vůní, gastronomickou akci věnovanou oslavě našeho bohatého kulinářského dědictví. Na tomto festivalu se představují výhradně místní výrobci a letos se uskuteční jeho devátý ročník.

V sobotu 23. září v 10 hodin se otevřou brány Rochusu a areál se promění v přehlídku toho nejlepšího ze slovácké kuchyně. Je to den, kdy se můžeme vrátit k chutím našeho dětství a lákavým vůním, které kdysi naplňovaly naše kuchyně při nedělním pečení.

Každý ročník festivalu vyzdvihuje symbolickou surovinu nebo téma. Po loňském zaměření na trnky letos oslavujeme luštěniny a uzené maso. Naši prodejci vás rádi překvapí svými nápaditými pokrmy. Očekávejte úchvatnou nabídku tradičních omáček s uzeným masem a také pokrmy jako "šumajstr" nebo "manželství". Luštěniny a uzené maso zazáří také v našich vydatných polévkách. Festival však není jen o luštěninách a uzeném mase; můžete si také dopřát nesčetné množství pečených pochoutek, a to jak slaných, tak sladkých. Od domácího kváskového chleba a perníků až po pudinky, včelí produkty a oblíbené houbové speciality ze Salaše - každý si tu najde něco pro sebe. Co se týče nápojů, děti si mohou pochutnat na ovocných a bylinkových sirupových limonádách, dospělí ocení vychlazené pivo z místních pivovarů, vína z okolních vinic a možná i doušek pálenky na trávení. A pro milovníky kávy bude k dispozici čerstvě pražená káva přímo z pražírny!

Po celý den budou probíhat nejen ochutnávky, ale také soutěže o lákavé ceny. Slavnosti doplní hry a zpěv, protože folklor je nedílnou součástí srdce a duše Slovácka.

Letošní novinkou je předprodej vstupenek na akci. Zajistěte si vstupenku již nyní a vyhněte se dlouhým frontám u pokladen v den konání slavností. Stačí pár kliknutí a vstupenku máte v rukou. 🙂

Přijďte s námi na Slovácké slavnosti chutí a vůní v sobotu 23. září od 10 hodin. Více informací najdete v události na Facebooku. Uvidíme se tam!

Fotogalerie