Světový den koktejlů

 13. 05. 2021  Gastro Zlin


Právě na dnešek, 13. května, připadá světový den koktejlů. Takže všichni milovníci mají dnes o důvod víc si nějaký vynikající drink vychutnat. Jak vlastně koktejly vznikly? To se dozvíte níže 😊

Datum není vybráno náhodou,13. května roku 1806 reagoval na dotaz „Co je to koktejl?“ editor Harry Croswell v týdeníku The Balance and Columbian Repository touto odpovědí: „Koktejl je posilující nápoj složený z lihovin, cukru, vody a dalších hořkých surovin.“.

Za těch 215 let se toho v podstatě moc nezměnilo, ale koktejlů a nejrůznějších kombinací rozhodně přibylo.

První oficiální oslava světového dne koktejlů se konala v roce 1999 i u nás. Pokud by situace u nás byla normální, určitě by se do oslav zapojily podniky napříč celou republikou a určitě i některé v našem kraji. Oslavy většinou totiž neprobíhají jen jeden den, ale je jim přizpůsobena nabídka většinou celý týden a spousta barů připravuje speciální koktejly, které jindy nemáte možnost ochutnat. No tak se třeba dočkáme těch pravých oslav příští rok 😊

Rozhodli jsme se vám napsat pár koktejlů, které si zvládnete připravit i v pohodlí domova a alespoň trochu s nimi přivolat slunce, které nám teď bude zase chvíli chybět.

Grepino Spritz

1 dcl Grepino

1 dcl Sektu/Prosecco či frizzante

Led a plátek grepu

Pokud náhodou nemáte zrovna ingredience doma, tak Grepino a bubliny k němu můžete objednat na našem e-shopu www.gastroobchudek.cz 😊

Klasikou mezi koktejly je i mexická Margarita

4,5 cl Tequila (ideálně reposado)

1,5 cl čerstvé limetové šťávy

2 lžičky agáve sirupu

Všechny ingredience vložíme do shakeru s ledem, protřepeme a přes sítko nalijeme do krátké sklenice s ledem. V originální verzi koktejlu se okraj sklenice navlhčí limetou a udělá se okraj se solí. Jako ozdobu použijeme limetku. Pro zpestření chuti můžete přidat do shakeru plátek chilli a snítek koriandru.

Posledním tipem na jednoduchý a báječný koktejl je Mimosa

Stačí vám jen smíchat

1 dcl šampaňského či prosecco

1 dcl vychlazeného pomerančového džusu

Věříme, že jsme vás trochu inspirovali 😊 ale upřímně, všechny koktejly jsou ty pravé, pokud vám chutnají a pijete je v té správné společnosti.

Tak na zdraví!


Tento článek napsal Denisa - redakce Gastro Zlín

Miluju dobré jídlo, pití. Jsem ze Zlína. A proto jsem ráda, že tohle všechno můžu spojit, psát o tom a informovat ty z vás, kteří se se mnou shodují minimálně ve dvou ze třech výše zmíněných faktech. :)

Fotogalerie