Rozhovor s ředitelem GAOZL Zlín

 17. 01. 2019  Gastro Zlin

Protože se Gastro Zlín aktivně snaží rozvíjet krajskou gastromapu, začínáme u základu - tedy u vzdělání. Spolupracujeme s GAOZL - Střední škola gastronomie a obchodu Zlín. Tady to totiž všechno začíná...

Vaše škola letos oslaví krásných 60 let. Chystáte nějaké oslavy?

Připomenutí kulatého výročí založení naší školy proběhne na Dnu otevřených dveří 17. 1. 2019. Na tento den také plánujeme přátelské setkání partnerů školy, kteří podporují žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

V jakých oborech se u Vás vzdělávají studenti?

Naše škola nabízí jak maturitní obory, tak obory s výučním listem, všechny zaměřené na gastronomii. Dále škola podporuje žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, kteří se mohou vzdělávat v profesích, jako jsou malířské a natěračské práce nebo zednické a tesařské práce. Po těchto oborech je sice malá poptávka, ale šikovné ruce jsou a budou potřeba. Žáci se specifickými potřebami mají vyhrazeno celé jedno patro.

Čtyřletý obor vzdělání: Gastronomie (absolventi obdrží maturitní vysvědčení)

Tříletý obor vzdělání: Kuchař – číšník (absolventi obdrží vysvědčení o závěrečné zkoušce a výuční list), zaměření - Kuchař(ka), Číšník, Servírka, Kuchař(ka) - číšník

Dvouleté nástavbové studium: Gastronomie (absolventi obdrží maturitní vysvědčení)

Šest níže uvedených 3letých oborů vzdělání připravuje absolventy na provádění méně náročných prací v oblasti stavebnictví, gastronomie, obchodu a sociální péče (dle zvoleného oboru):

Malířské a natěračské práce, Tesařské práce, Zednické práce, Prodavačské práce, Pečovatelské služby

Škola rovněž poskytuje vzdělávání ve 2letém oboru vzdělání, určeném pro žáky se středně těžkým stupněm mentálního postižení, případně s lehkým mentálním postižením v kombinaci s dalším zdravotním postižením. Absolventi jsou připravováni pro jednoduché pracovní činnosti v oblasti služeb a výroby:

Praktická škola dvouletá

Jak probíhá výběr studentů, jaké jsou přijímací zkoušky na vaši školu?

Žáci jsou přijímaní dle stanovených kritérií v rámci přijímacího řízení. Do studijních oborů musí uchazeč v rámci 1. kola přijímacího řízení vykonat přijímací zkoušku, v dalších kolech se přijímací zkouška nekoná. U žáků se speciálními vzdělávacími potřebami se sleduje více kritérií, velmi úzce spolupracujeme se školním poradenským centrem.

Kde všude můžeme narazit na studenti GAOZL v rámci školní praxe?

Žáci vykonávají praxi u velkého množství smluvních pracovišť. Poptávka je velká, ale snažíme se najít spolehlivé partnery, kteří naše žáky připraví do jejich budoucího profesního života. Jsou to místní hotely, restaurace, kavárny a bary. Dále se snažíme zařadit žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a hledáme spolupráce u chráněných dílen a dalších středisek volného času.

Podle čeho vybíráte partnerské podniky pro poskytnutí praxe svým studentům?

Partnerské podniky vybíráme podle několika parametrů, kde hlavní tvoří odbornost instruktorů, dobré jméno, ale nezapomínáme také na dostupnost pro naše neplnoleté žáky.

Nabízí škola i jiné služby mimo klasickou výuku?

Škola nabízí další cateringové služby s výjezdem. V současné době jsme schopni zajistit tyto služby do cca 400 hostů včetně vlastní výroby a následného servisu.

Dále nabízíme zájmové gastronomické kurzy v rámci celoživotního vzdělávání:

Cateringové služby - komplexní zajištění a organizace společenských akcí

Příprava a zdobení perníčků

Základy jednoduché obsluhy

Vykosťování drůbeže - příprava kuřecí rolády

Přílohy z mouky - houskový knedlík, karlovarský knedlík, špekový knedlík, bramborový knedlík a krupicové noky

Příprava salátů - ovocný salát, zeleninový salát + dresink, těstovinový salát

 

Škola je také autorizovanou osobou, která umožňuje získání těchto profesních kvalifikací:

  • Výpomoc při obsluze hostů

  • Složitá obsluha hostů

  • Výpomoc při přípravě jídel

  • Příprava minutek

  • Příprava pokrmů studené kuchyně

Plánujete nějaké zajímavé novinky stáže pro studenty atd.?

Škola bude i nadále podporovat zahraniční stáže u partnerských zaměstnavatelů v rámci projektu Erasmus. Chceme nabídnout žákům stáž u moře v Itálii na Sardinii a na Palmové riviéře. Dále organizujeme školy vaření a přípravy pizzy u moře v Itálii. Neustále hledáme nové možnosti, aby naši žáci mohli nasbírat další zahraniční zkušenosti

 

A Společně Vás zveme na "2. Den otevřených dveří🚪" 17.1. od 11:00hod – 16:30hod.

Partnerem i pro letošní rok se stal i zlínský Infinity coffee & cocktail bar. 🍹

Profil školy najdete i u nás na webu: ZDE

Ohlednutí za 1. dnem otevřených dveří

 


Tento článek napsal Střední škola gastronomie a obchodu Zlín

Škola byla založena v roce 1958. Jsme veřejná škola zřízená Zlínským krajem se sídlem v centru Zlína na Štefánikově ulici č.p. 3015. Žáci vykonávají odborný výcvik na provozních pracovištích hotelového, restauračního a obchodního typu ve Zlíně a blízkém o

cat-icon gaozl.cz

Fotogalerie