Rozhovor: Wifiboard – revoluční platforma nejen pro restaurační zařízení

 06. 11. 2019  Gastro Zlin

Internet, wifi sítě a mobilní data jsou v posledních týdnech velmi žhavým tématem. A k restauracím a barům lokální „wifina“ už tak nějak patří. Provozovatelům ale může docela snadno i přerůst přes hlavu. Z příjemné vychytávky se totiž u hostů stala naprostá nutnost. Projekt wifiboard, který vám dnes představíme, v tomto odvětví způsobil menší revoluci – a my jsme nadšeni. Museli jsme se na pár otázek zeptat přímo jednatele společnosti.

 

Služba wifiboard přináší pro hosty restaurací a barů úplně novou dimenzi přístupu k internetu. V čem jsou hlavní specifika a přidané hodnoty vaší služby?

Hosté restauračních zařízení se nemusí dotazovat obsluhy na hesla. Obsluha se tak může soustředit na svou práci a hosté se v klidu připojí k veřejné síti free_wifiboard. Připojení navíc splňuje veškeré právní nároky na veřejnou Wi-Fi a je plně v souladu s platnou legislativou.

Provozovatelé veřejných Wi-Fi za wifiboard nic neplatí, instalace a provoz routeru je zdarma.

Provozovatelé veřejných Wi-Fi mají automaticky nárok na část reklamního prostoru v rámci verifikačních kroků a mohou tak oslovit své hosty pomocí wifiboardu a využívat tak prostor, který jim doteď „ležel ladem”.

Co vlastně stálo u tohoto nápadu? Měli jste hned jasno, nebo se vše formovalo až v průběhu?

U zrodu stála myšlenka využívat více prostor, který má většina restauračních zařízení k dispozici a který doteď většina vůbec nevyužívala k informování svých hostů. Navíc z praxe jsme věděli, že většina těchto provozoven nemá tento prostor dostatečně chráněn z pohledu platné legislativy a rozhodli jsme se „zabít dvě mouchy jednou ranou”.

Téma wifi je i díky paní ministryni a jejím výrokům o drahých datech vysoce aktuální. Co si myslíte o téhle problematice?

V tuto chvíli čerpáme hlavně z veřejně dostupných zdrojů a z informací od majitelů provozoven s veřejnou wifi. V tuto chvíli je situace taková, že velká část populace za data není ochotná platit částky, jaké si operátoři nastavili a ráda využívá možnost připojit se zadarmo přes veřejnou síť. Ač ministryně toto téma nyní již po několikáté zavedla, nemyslíme si, že to povede k nějaké revoluci. Operátoři v tuto chvíli nemají důvod svou cenovou politiku jakkoliv měnit, a jediné, co by mohlo situaci s daty zlepšit, je vstup dalšího operátora. I kdyby vše šlo, jak má, tak tento vstup na trh bude trvat ještě několik let, a navíc není vůbec jisté, zda se do tohoto prostředí komukoliv dalšímu bude chtít. Proto věříme, že náš projekt má pro provozovatele veřejných wifi a hlavně jejich uživatele smysl a může být ku prospěchu ještě několik let.

Jsou Češi opravdu tak notoričtí vyhledávači wifi sítí?

Na tento dotaz jsem v podstatě odpověděl již v předchozí otázce. Dokud bude situace na trhu taková, jaká je nyní, budou uživatelé rádi vyhledávat možnost připojení přes bezplatné veřejné wifi a také tak činí, což nám potvrzují data z aktuálně umístěných routerů wifiboard.

Proč by dnes podle vás vlastně bar nebo restaurace měly mít aktivní wi-fi síť?

Jak jsem psal výše, tak většina zařízení již tuto možnost aktivního připojení pro své hosty využívá. Wifiboard jim nabízí jednak ochranu v rámci dodržování legislativních norem na toto připojení a možnost vlastní propagace na jejich veřejné wifi, kterou doteď nemají nebo nevyužívají.

Vaše služba si zakládá i na neziskových projektech a snaze dávat něco zpět. Jaká je vaše filozofie?

Naše filozofie je taková, že bychom v rámci propagace na nevyužívaném prostoru veřejných wifi chtěli zároveň pomáhat projektům, ve kterých vidíme společenský přínos. Ve chvíli, kdy tento prostor není dostatečně využitý ať již samotnými provozovateli či jinými komerčními subjekty, tak bychom rádi pomáhali projektům, ve kterých vidíme právě tento společenský přínos a smysl. 

Inzerce přes wifiboard – proč je cesta podle vás právě v tomhle pilíři?

Na trhu existují i jiné konkurenční platformy, ale i tak jsme se rozhodli do tohoto prostředí vstoupit. Je to právě z toho důvodu, že si myslíme, že za tuto službu by neměli platit ani provozovatelé veřejných wifi, ani její uživatelé, a právě na těchto principech je většina konkurenčních projektů postavena. Rozhodli jsme se proto vytvořit unikátní reklamní prostor, jehož monetizaci vidíme právě v tom, že bude zpoplatněn pro inzerenty, tedy komerční subjekty, které hledají nové způsoby propagace. Od začátku nebyl náš záměr tento prostor zpoplatnit ani pro jeho provozovatele ani uživatele.

Plánujete v blízké budoucnosti nějaká další vylepšení wifiboardu?

Stále pracujeme na vylepšování systému z pohledu provozovatelů a samotných uživatelů. Těmito změnami systému wifiboard, jako je rychlejší přihlašování, intuitivní administrace z pohledu provozovatele a další interní vylepšení, se snažíme zpříjemnit přihlašování uživatelů či účinnější sebepropagaci pro provozovatele veřejné wifi tak, aby se systémem všechny dotčené skupiny snadněji a rádi pracovali. Další vylepšení, na kterých pracujeme, se týkají inzerentů, kterým chceme nabízet spolupráci na vytváření kampaní, vlastní administraci svých kampaní a aukční princip nákupu reklamního prostoru na naší platformě.

 

Fotogalerie

Wifiboard | služby | Gastro Zlín
Wifiboard | služby | Gastro Zlín