Dobrou chuť - moment, ještě fotka!

 23. 01. 2020  Gastro Zlin

Čekáte v restauraci na chvíli, kdy vám přinesou vytoužený pokrm a vy si ho konečně vychutnáte. Když se tak stane, přichází ale ještě jedna důležitá povinnost – PŘECE TO VŠECHNO VYFOTIT NA INSTAGRAM! Že tohle moc dobře znáte? Nejste sami, v žádném případě. Trend focení jídla zažívá v dnešní době neuvěřitelný boom a restauratéři jsou si toho vědomi, protože každá taková fotka je obrovskou reklamou, proto vymýšlí nejrůznější kombinace a způsoby, jak jídlo i pití co nejvíce zatraktivnit.

Focení jídla rozděluje často společnost na dva tábory – jedna strana to miluje a dokáže si s fotografiemi vyhrát tak, že když ji někde zahlédnete máte okamžitě chutě, ta druhá pokládá focení za zcela zbytečné a občas i nevhodné. Pravda je na obou stranách, někdy jsou fotografie opravdu perfektní a podtrhnou celkový vzhled pokrmu a jindy se ocitnete ve společnosti, kde se vaše vášeň nemusím setkat s pochopením.

Ovšem spousta podniků dává focení zelenou a připravují jídlo i pití tak, aby na fotografiích a posléze sociálních sítích vypadalo naprosto k sežrání :D 

A aby to všechno bylo na jedničku a fotka byla tip top, chce to dodržovat pár základních věcí, tou hlavní je správné světlo, nejlépe denní, na kterém jídlo a jeho krásy nejlépe vyniknou, někdy to ale není možné a tak je potřeba s umělým světlem pracovat a najít úhel, který mu sluší, protože boužel platí, že pod umělým světlem jídlo nemusí vypadat tak chutně jako pod denním. 

Dále je duležité se vyhrát s úhly, nejlépe se fotí shora, ale třeba hamburger nebo zmrzlinocý pohár, díky svému aranžmá na výšku, tolik nevynikne a je potřeba najít lichotivější pohled.

Co se týká úprav, tak díky Instagramu, který nabízí nejrůznější filtry a možnosti úprav, si můžete s výslednou fotografií dle libosti vyhrát a doladit ji. Navíc zde existuje nespočet účtů, které se přímo zaměřují na focení jídla a food styling, takže i tam můžete nahlédnout a nechat se inspirovat.

Ve finále je stejně nejdůležitější celková chuť a prostředí, kde si jídlo a pití vychutnáváte, pokud ještě navíc skvěle vypadá, je to už jen třešnička na dortu :) 


Tento článek napsal Denisa - redakce Gastro Zlín

Miluju dobré jídlo, pití. Jsem ze Zlína. A proto jsem ráda, že tohle všechno můžu spojit, psát o tom a informovat ty z vás, kteří se se mnou shodují minimálně ve dvou ze třech výše zmíněných faktech. :)

Fotogalerie