Zelená je dobrá, svátek svatého Patrika je tady!

 13. 03. 2020  Gastro Zlin

Čtyřlístky, skřítci a (třeba) Jameson, nejenom tohle patři ke každoročním oslavám svátku svatého Patrika, který připadá na 17. března, letos se oslaví spustí už tento víkend. I když nebudou moci trvat dlouho, kvůli nastalé situaci, určitě je možnost někam zavítat a nějakou dobrotu si dát :) 

 

 

Tento svátek pochází z Irska, jelikož právě svatý Patrik je jeho patronem. Původně byl čistě náboženský, ale s postupem času nabíral na popularitě a své místo si našel i dnes, kdy se spíše stal mezinárodní oslavou irské kultury. Den svatého Patrika se slaví nejen v Irsku, ale také ve Velké Británii, v Austrálii, na Novém Zélandu a v Severní Americe. V posledních letech se však tyto slavnosti dostávají i do mnohých dalších evropských zemích. Oslavy jsou bujaré, koná se spousta festivalů a přehlídek, na ulicích se zpívá, tančí, nechybí tuhé ani tekuté pochutiny všeho druhu. Celou atmosféru umocňuje tradiční irská hudba a tance.
Proč zrovna zelená?

Původní barvou překvapivě nebyla zelená, ale modrá. Zelená ji nahradila v 17. století, zelená je jednou ze tří barev na vlajce Irska a byla použita v několika revolučních skupinách v historii celého Irska. Spojuje se navíc s trojlístkem, který používal Patrik jako metaforu pro Svatou trojici (Otce, Syna a Ducha svatého) když šířil křesťanství mezi lid.

Proto je zelená barva v tento den vidět všude, lidé se oblékají do zelených oblečků, v některých zemích se dokonce lije zelená barva do vodních toků a různé potraviny se barví na zeleno.

Oslavy u nás

V České republice sice moc Irů nežije, i přesto se u nás tento den slaví rok od roku více a více. V Praze má své místo přehlídka irských filmů, koncerty irských hudebníků a ve spoustě barů a restaurací si můžete vychutnat speciální menu, které spláchnete irskou whiskey, anebo tradičním zeleným pivem.

Ale nikdo z vás samozřejmě nemusí jezdit až do Prahy, i tady ve Zlíně na vás čekají oslavy toho nejzelenějšího svátku, ačkoliv omezené. I když se podniky zavírají ve 20:00, máte možnost panáčka na oslavu stihnout :) 
 

 


Tento článek napsal Denisa - redakce Gastro Zlín

Miluju dobré jídlo, pití. Jsem ze Zlína. A proto jsem ráda, že tohle všechno můžu spojit, psát o tom a informovat ty z vás, kteří se se mnou shodují minimálně ve dvou ze třech výše zmíněných faktech. :)

Fotogalerie