Na kus řeči s: Zlínské matky

 26. 03. 2020  Gastro Zlin

Kam ve Zlíně vyrazit s dětmi? Nejenom tímto tématem se zabývá instagramový profil @zlinskematky, který založila maminka dvou kluků, Martina. Co ji k tomu vedlo a co všechno se můžete na jejím profilu dozvědět? To se dočtete v dnešním rozhovoru z rubriky Na kus řeči :) 

1. Kdy se zrodila první myšlenka na to, založit instagramový profil @zlinskematky?

První myšlenka zrovna nevím, ale nápad zrál několik měsíců, než jsem se konečně odhodlala. Ze začátku jsem měla obavy, jestli něco takového bude někoho zajímat. Každopádně i za těch pět měsíců, co profil existuje, mě stále příjemně překvapí každý nový sledující, komentář a pěkné reakce. Děkuji za ně.

2. Jak vás napadlo vytvořit profil pro zlínské maminky?

Vždycky jsem se zajímala o sociální a kulturní dění, lehce i o gastronomii ve Zlíně. Za studentských let jsem měla přehled o nových barech a nejlevnějším pivu, teď už se zajímám spíš o to, jestli se do podniku dá vjet a zaparkovat s kočárkem, jestli tam můžu přebalit nebo jestli se tam děti nějak zabaví. Baví mě lidi shromažďovat, stmelovat a podporovat tak sdílení a vzájemnou inspiraci. To je taky jakýmsi mým heslem na profilu – setkávání, sdílení a inspirace. Nechci, aby @zlinskematky byl jen další z tisíců instagramovych účtů, kde se bude sdílet osobni život jedné rodiny. Chci, aby každý příspěvek měl nějakou přidanou informační hodnotu a vše směřovalo k osobnímu setkáváni a k reálným vztahům.

Když jsem byla novopečená maminka, neměla jsem kolem sebe téměř žádnou kamarádku, která by mě informovala o takových obyčejných věcech a událostech ohledně mateřství ve Zlíně. Jen jednu a ta nebyla taky původem ze Zlína, takže jsem si většinu informací musela sama vyhledat. Tak by tento profil mohl pomoci některé mamince, která to teď má podobně, jako já tenkrát a cítí se ve Zlíně "ztracená". Mě se poštěstilo, že jsme záhy na cvičení s dětmi vytvořily fajn skupinu maminek stejně starých dětí. Scházely jsme se i mimo lekce a sdílely zkušenosti. Teď s druhým synem jsem něco podobného začala postrádat, a tak jsem začala přemýšlet, jak se zase trochu socializovat, i když zpočátku jen virtuálně. Jelikož už jsem na mateřské (resp. rodičovské) téměř 4 roky v kuse, myslím, že vím, kam ve Zlíně s dětmi a kam raději bez nich. Vždycky mě překvapí, když nějaká maminka (a to ani nemusí být tak novopečená) neví, že existuje třeba Family Point nebo Klub pro rodiče s dětmi pod Salesianskym klubem mládeže na Jižních Svazích. Tak se snažím šířit "osvětu" 🙂

3. Co všechno by o vás měli vědět ti, kteří vás vůbec neznají?

Nevím, kolik toho vědět chtějí. Jsem jedna úplně obyčejná máma, co bydlí ve Zlíně 😉

Pro ty, co chtějí vědět více jsem Martina. (Rádoby) blondýna, co má ráda všechny odstíny modré. Už pár (desítek) měsíců se nemůžu nominovat na žádnou cenu "30 Under 30" a před mateřskou jsem byla schopna složit i smysluplnou větu 🤦🏼️ (Snad to zas jednou přijde.).

Jsem máma dvou synů (3,5 a 1,5) a manželka svého muže. Absolventka Univerzity Tomáše Bati v oboru, kterému jsem se nikdy nevěnovala. Rodačka z podhůří Dolní Moravy, ale nadšenec do Baťovy a zlínské historie a milovnice Zlína už téměř 13 let.

4. Co podle vás, jako maminky, ve Zlíně nejvíce chybí? Jak je na tom Zlín v rámci "kids friendly" podniků právě pro děti a jejich rodiče?

Myslím, že Zlín poskytuje téměř všechno, co by maminky a rodiny s dětmi mohly hledat. Přesto bych uvítala větší konkurenci mezi kavárnami, zvláště pak restauracemi, zaměřenými na rodiny nebo dětskou klientelu. Vysloveně "kids friendly" restauraci ve Zlíně, myslím, nenajdete. Jeden dětský stoleček a bedýnku hraček v koutu nepočítám.

Malých kiosku s kávou a drobným občerstvením by po celém městě mohlo být více. Třeba v parku na Jižňácích nebo po cyklostezce od Cigánova k nemocnici. Už pár let si pěstuji myšlenky na takovou malou zlínskou "Náplavku" nebo dětskou restauraci, kde by se vařila skutečně dětská jídla z lokálních, sezónních a farmářských surovin. Třeba něco takového by se mi ve Zlíně líbilo.

5. Jaké jsou vaše plány do budoucna? Máte v plánu založit například web?

Už na začátku jsem vůbec nic naplánovala. Nejde mi o čísla nebo placené spolupráce, prostě jen chci sdílet informace a zkušenosti, setkávat se a inspirovat. Jsem ráda, když mě organizace, podniky nebo samotné maminky osloví s nějakou novou informací, tipem nebo pozvánkou na akci pro děti, označí mě a pomohou mi s obsahem profilu. Zatím nemám v plánu zakládat web, blog ani facebookovou stránku. Baví mě to tak, jak to je, a navíc profil naplňuje i to, co by mě před pěti měsíci vůbec nenapadlo.


Tento článek napsal Denisa - redakce Gastro Zlín

Miluju dobré jídlo, pití. Jsem ze Zlína. A proto jsem ráda, že tohle všechno můžu spojit, psát o tom a informovat ty z vás, kteří se se mnou shodují minimálně ve dvou ze třech výše zmíněných faktech. :)

Fotogalerie