Na kus řeči s: Markéta v troubě

 18. 03. 2020  Gastro Zlin

Markéta je maminka dvou dětí, která miluje vaření a pečení. Jednoho dne se rozhodla, že si založí Instagram, kam bude vkládat své recepty. A tak vznikla @marketavtroubě, kterou dnes přes tuto sociální síť sleduje více než 15 tisíc lidí, kteří se inspirují jejími recepty. Co ona sama nikde neodmítne? Vyhrává u ní vaření nebo pečení? To vše se dozvíte v dnešním rozhovoru :) 

1. Jak vznikla myšlenka, že si založíte instagramový profil @marketavtroube?

Původně jsem si jen pro sebe chtěla ukládat osvědčené recepty, protože jsem měla v kuchyni košík plný receptů napsaných na cárech papíru a najít tam ten, který jsem právě potřebovala, byl vždycky oříšek. V tu dobu přišel Instagram i do mé generace, tak mi to přišlo vlastně jako dobrý nápad si pak hledat třeba oblíbený koláč rychle podle fotky, mít recepty pořád u sebe v kapse. Tím, že jsem měla profil veřejný, se postupně příspěvky líbily čím dál více lidem. Nejdříve jsem měla profil pod svým jménem, ale pak jsem chtěla nějaký název jako pro blog. Markéta v kuchyni už bylo obsazeno, tak jsem tam plácla Markéta v troubě, přišlo mi, že je to tak blbý, že si to budou lidi aspoň dobře pamatovat. :-) A také že jo. Spousta cizích lidí začalo podle mých receptů péct, posílali mi fotky a zprávy o tom, jak si pochutnali, což mě nejen těšilo, ale i motivovalo přidávat další. Základna sledujících rostla, do roka jsem překročila hranici 10 tisíc sledujících. 

 

 

2. Jak byste se představila někomu, kdo o vás zatím neslyšel?

 

Jsem maminka dvou malých dětí a baví mě pro celou rodinu péct a vařit zajímavé recepty z poctivých surovin. Baví mě posouvat se dál v tom, co mě baví a ukazovat lidem, že pečení není žádná věda a úplně všichni zvládnou i zdánlivé složitosti jako jsou makronky, Pavlovy, věnečky a podobně. Podle mých srozumitelně a podrobně sepsaných receptů a videopostupů to zatím zvládli vždycky všichni a hned napoprvé. Do budoucna to chci zase posunout někam dál, prvním krokem je vydání kuchařky, která vyjde už letos na podzim. 

 

3. Kde čerpáte inspiraci pro tvorbu receptů? 

Všude kolem sebe. Základ tvoří osvědčené rodinné recepty, ale obecně se snažím využívat v kuchyni především sezónních surovin a vymýšlet pokrmy právě z nich. Občas se inspiruji nápadem i v zahraničí, ale vytvořím z něj recept přizpůsobený na české poměry. 

 

4.  Na vašem profilu máte všechny pokrmy opravdu nádherně nafocené, jak dlouho vám trvalo, než jste fotky takto vychytala a zjistila, co jim sluší? 

Děkuji. Myslím, že to jde postupně, s každou dobrotou jsem se něco naučila i co se týká focení. Nikdy jsem se tomu nevěnovala, pořád vidím obrovský prostor pro zlepšení, tak snad někdy budou fotky i podle mých představ. :-) Možná jsem jenom našla ten balanc, kdy fotka není dokonalá ale zaujme a recept, který chci předat svým odběratelům, je tak více uvěřitelný a dosažitelný, že se nebojí ta jídla vyzkoušet sami doma. Možná i proto jich tolik zkouší mé recepty a jsem ráda, že se toho nebojí a daří se jim.

 

5. Máte nějaký váš recept, který máte zvládnutý na 100 %, a nikdy s ním neuděláte krok vedle?

Spoustu, ale za všechny zmíním asi drobenkový hruškový koláč, který chutná opravdu všem a je také nejoblíbenějším receptem na mém Instagramu. Lidé ho pečou stále dokola a v mnoha rodinách se úplně zabydlel. :-) 

 

6. Baví vás spíše vaření nebo pečení?

Vařím denně, takže pečení si pak více užívám. Ale obojí miluju. Hlavně mě baví, když zkouším něco nového a povede se mi to. A je jedno, jestli je to kus dobrého masa nebo zákusek. Vážím si surovin a i svého času, proto jsem ráda, když všechno vyjde tak jak má a můžu pak udělat radost lidem kolem sebe.   

 

7. Jaký je váš úplně nejoblíbenější pokrm?

Nikdy bych neodmítla řízek s bramborovým salátem a čokoládový dort. :-)


Tento článek napsal Denisa - redakce Gastro Zlín

Miluju dobré jídlo, pití. Jsem ze Zlína. A proto jsem ráda, že tohle všechno můžu spojit, psát o tom a informovat ty z vás, kteří se se mnou shodují minimálně ve dvou ze třech výše zmíněných faktech. :)

Fotogalerie