Mezinárodní den prosecca

 13. 08. 2019  Gastro Zlin

Pokud i vy, stejně jako já, patříte mezi milovníky tohoto vynikajícího nápoje, mám pro vás skvělou zprávu. Dnes máte o důvod víc si dát skleničku, slavíme totiž MEZINÁRODNÍ DEN PROSECCA. Pokud se chcete dozvědět něco víc o tomhle šumivém nápoji, tak čtěte až do konce.

Prosecco je šumivé víno, které se vyrábí z odrůdy Glera, abychom mohli mluvit o proseccu, musí být obsah této odrůdy více než 85 %. Tak jako oblast Champagne dává název šampaňskému, je i Prosecco charakteristické a jedinečné svou oblastí, ve které se pěstuje. Odrůda na výrobu Prosecca se totiž dříve jmenovala Prosecco, ale po roce 2009 Prosecco označuje apelaci a odrůda se nově jmenuje Glera.

Momentálně je prosecco velmi trendy pitím, které se hodí do parných, letních dnů. Momentálně se vyváží daleko více než šampaňské. Velký podíl na jeho konzumaci mají i z něj připravované koktejly – hlavně Aperol Spritz a Hugo Spritz.

DĚLENÍ PROSECCA

  • PODLE OBSAHU OXIDU UHLIČITÉHO

SPUMANTE – tlak v lahvi 3,5 baru a více (elegantní a jemné bublinky, intenzivní a dlouhotrvající perlení)

FRIZZANTE - tlak v lahvi 1–2,5 baru (hrubší a větší bublinky, jemné a krátké perlení)

TRANGUILLO - tiché víno bez perlení

  • PODLE OBSAHU ZBYTKOVÉHO CUKRU

EXTRA BRUT / BRUT NATURE: 0 g/l

BRUT - 0–12 g/l

EXTRA DRY - 12–17 g

DRY - 17–32 g/l

JAK PÍT

Prosecco se doporučuje pít ve vinné skleničce – podobně jako k vínu, se k proseccu čichá a vyvětrává se, aby se uvolnily všechny složky vůně. Mělo by se podávat nachlazené, a to buď podle rad výrobce a nebo podle lehkého „taháku“ – čím nižší zbytkový cukr, tím by mělo být chladnější.

NA CO SI DÁVAT POZOR

Pokud si chcete vychutnat opravdové prosecco, musíte pečlivě zkontrolovat láhev, na té musí být uvedeno, že se jedná o prosecco. Odrůda Gléra připouští jen jednu barvu a tou je bílá, takže růžové ani červené prosecco neexistuje, jedná se pouze o šumivá vína.

Co se týká toho největšího výběru prosecco ve Zlíně, tak rozhodně musíme vyzdvihnout Wine&Food Shop Lavite, který mimo obrovské nabídky nabízí i soukromé degustace.

Teď už nezbývá nic jiného, než vám popřát příjemný večer u sklenky dnešního oslavence!


Tento článek napsal Denisa - redakce Gastro Zlín

Miluju dobré jídlo, pití. Jsem ze Zlína. A proto jsem ráda, že tohle všechno můžu spojit, psát o tom a informovat ty z vás, kteří se se mnou shodují minimálně ve dvou ze třech výše zmíněných faktech. :)

Fotogalerie