Mezinárodní den pizzy

 09. 02. 2021  Gastro Zlin

Když se řekne italské jídlo, většina lidí jako první zmíní právě pizzu. Pokud hledáte důvod, proč si ji zrovna dneska dát, tak jej pro vás máme. Pizza totiž právě dnes, 9. února, slaví svůj svátek :) 

 

Na světě údajně existuje více než 22 tisíc druhů pizz, takže to své si najde nejspíš úplně každý. Správná pizza by se měla podávat vařící a sýr má být vláčný a táhnout se, ideálně tak horký, že si při prvním kousnutí spálíte patro.

Další zajímavostí je i například rozdíl mezi tradiční italskou pizzou a tou, kterou podávají v USA. Velkým rozdílem je to, že se u italské varianty používá oregano, ale američtí pizzaři používají majoránku. I u mozzarely je zde rozdíl, tradiční italská z buvolího mléka je v Americe nahrazena tou z mléka kravského. Posledním rozdílem je tloušťka okrajů, nejspíš nikoho moc nepřekvapí, že si v USA potrpí na okraje minimálně dva centimetry tlusté, za to v Itálii je jejich tloušťka maximálně půl centimetru.

Ale vraťme se k nám. V České republice podle průzkumu vede na žebříčku oblíbenosti pizza Capricciosa (rajčatové sugo, oregano, mozzarela, šunka, olivy a žampiony), hned za ní se umístila Quattro Formaggi (rajčatové sugo, italské sýry pecorino, gorgonzola, asiago nebo fontiny a švýcarský gruviér, v Česku i ementál, nivu nebo hermelín) a na třetím místě se umístila pizza Hawaii ( rajčatové sugo, oregano, mozzarela, šunka, ananas). Konkrétně tahle pizza často dělí lidi do dvou táborů, protože ji buď milujete nebo ji nemůžete ani cítit :D

Určitě vás nepřekvapí ani to, že se ve spoustě podnicích na menu objevuje sladká pizza. Hostům je tak nabízena například s čokoládou, nutellou, mascarpone, šlehačkou nebo ovocem. Fantazii se ve světě pizzového těsta meze nekladou.

Ať milujete sladkou či slanou, Hawaii nebo Margheritu, dneska si určitě tu svou oblíbenou objednejte :) 

 

 

 

 


Tento článek napsal Denisa - redakce Gastro Zlín

Miluju dobré jídlo, pití. Jsem ze Zlína. A proto jsem ráda, že tohle všechno můžu spojit, psát o tom a informovat ty z vás, kteří se se mnou shodují minimálně ve dvou ze třech výše zmíněných faktech. :)

Fotogalerie