Svatý Martin nosí sníh, ale i husy a skvělá vína

 11. 11. 2019  Gastro Zlin

Restaruace, bary, kavárny ve Zlíně zase ožijí. Možná svatý Martin letos nepřinese sníh? Kdo ví, husí hody ale určitě a šílenství kolem nich. Podzim díky těmto oslavám dostává daleko lepš rozměry, protože co lepšího na sychravé počasí, než dobré jídlo se sklenkou vynikajícího vína :) 


Svatomartinská tradice má své pevné místo i v dnešní moderní a rychlé době. Každoročně se na tento svátek těšíme. Sněhová pokrývka si sice padá, jak chce, nám jde ale především o něco jiného. Ano, milujeme husí hody. Restaurace se v tyto dny stávají snad ještě lepšími a naše chuťové buňky se prostě můžou zbláznit.

Víno, husí pochoutky a dobrá atmosféra. Srdce každého milovníka dobré gastronomie musí zajásat jen při čtení těchto hesel. Jak ale vlastně bájná postava svatého Martina souvisí s husou?
Jedna legenda vypráví o tom, že to byly právě husy, které svatého Martina při jeho kázání tak moc rušily, že si zasloužily trest v podobě pekáče. To je ale docela morbidní představa. Druhá legenda říká, že svatý Martin byl natolik skromným světcem, že se prostě nechtěl stát biskupem. Než ho jmenovali, měl se skrývat v jednom nedalekém husinci. Husy ale byly tak hlučné, že ho nakonec prozradily.

 

A k této tradici patří i neodmyslitelně Svatomartinské víno. Všichni jej známe, ale víme co to je?

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Vinaři doporučují, aby se mladá vína vypila do Velikonoc, do kdy si uchovávají svou příjemnou svěžest.

 

Aby mohlo nést víno značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, od roku 2010 také Muškát moravský (bílá vína), Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) a od roku 2013 ještě Zweigeltrebe (růžová vína) na území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise. Komise naslepo posuzuje standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie, perzistence) a celkový dojem z vína.

Svatomartinská vína jsou suchá vína se zbytkovým cukrem do 9 g/l, u nichž je povolen nepatrný obsah CO2, a liší se pouze maximálním obsahem alkoholu. U bílých a růžových vín a klaretu nesmí povolený obsah alkoholu překročit 12,5 % obj. U červených vín je maximální obsah alkoholu stanoven na 13 % obj. Díky rozmanitosti odrůd, které se na jeho výrobu používají, včetně jejich kupáží, nabízí Svatomartinské víno širokou paletu barev, vůní a chutí. Bílé Svatomartinské víno je svěží, vyrovnané, ovocité víno s příjemnou vůní, má zelenkavě-žlutou až nazlátlou barvu a vyvážený obsah kyselin a cukrů. Svatomartinské růžové a klaret se vyznačují odstíny růžové až cibulové barvy. Jsou to rovněž svěží vína s ovocnými tóny, jemnou tříslovinkou a příjemnou kyselinou. Červené Svatomartinské víno se vyznačuje rubínovou až granátovou barvou a doprovází jej ovocitá či jemná květinová vůně, v chuti je hladce sametové a harmonické.

Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku. Letos poprvé díky České vinařské asociaci se vína mohla otevřít dříve . V posledních letech obliba Svatomartinských vín překročila hranice Česka a Svatomartinská vína tak měli možnost ochutnat také občané a návštěvníci Slovenska, ale třeba i vzdáleného Japonska. Také řada restaurací přijala obnovenou tradici Svatomartinského vína za svou a každoročně připravuje Svatomartinská menu.

A hody u nás ve Zlíně? SAMOZŘEJMĚ BUDOU! 16. listopadu na náměstí Míru můžete naplnit bříska dobrotami a spláchnout je nefalšovaným Svatomartinským :) Veškeré informace najdete na facebookové události


Sdílejte tento článek:
Fotogalerie